معرفی آیه سال اتحادیه ...

آيه 70 سوره مباركه احزاب  از سوي نماينده مقام معظم رهبري در اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان به عنوان آيه سال 1391 انتخاب شد.


 

يَآ أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَقُولُواْ قَوْلاً سَدِيداً       

يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَن يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزاً عَظِيماً

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! تقواى الهى پيشه كنيد و سخن (حقّ و) استوار گوييد.

 تا خداوند كارهاى شما را اصلاح كند و گناهانتان را بيامرزد؛ و هر كس خدا و رسولش را اطاعت كند، بدون شكّ به رستگارى بزرگى دست يافته است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه گیلان ، نماینده محترم مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در روز یکشنبه مورخ 91/1/20 در جلسه مسئولین اتحادیه استان ها ضمن معرفی آیه 70 سوره مبارکه احزاب به عنوان آیه سال خاطرنشان کردند: معرفی آیه سال زمینه ای برای تدبیر و الهام گیری جمعی از قرآن کریم در فعالیت ها و یک نماد و رمز عملیات سالیانه در تشکیلات ماست.

ایشان با بیان اینکه نباید به انتخاب آیه سال به عنوان یک کار تشریفاتی نگاه کرد افزودند: باید این آیه به رویکردی برای گرفتن آهنگ فعالیت ها از قرآن کریم مبدل شود و این آیه انتخابی باید طلیعه همه فعالیت های ما در سال جاری قرار گیرد.

نکاتی از این آیه شریفه :

1-   «قول سديد» سخنى است كه در آن سستى و لغو و دروغ و نفاق نباشد. سخنى كه همچون سدّى محكم، جلو شكّ و شبهه و فساد را بگيرد. لازمه‏ى ايمان، داشتن تقواست، « يا ايّها الّذين آمنوا اتّقوا اللّه » و لازمه‏ى تقوا سخن استوار است. « اتّقوا اللّه و قولوا قولا سديداً »

2-    انسان مؤمن شايستگى تقوا و قول سديد را دارد.«الّذين آمنوا - اتّقوا - قولوا »

3-   نشانه‏ى ايمان، هم ظاهرى است، «قولا سديداً» و هم باطنى. «اتّقوا اللّه »

4-   سخن سديد تنها به الفاظ آن نيست، بلكه به محتواى آن است، در واقع اين فكر و انديشه است كه بايد محكم و استوار باشد. «قولوا قولاً سديداً »

5-    هر شنيده‏اى قابل بازگو كردن نيست. «قولاً سديداً »

6-   اگر انسان در رفتار و كردار تقوا را مراعات كند، باقى مسائل را خداوند حل مى‏كند. «يصلح لكم اعمالكم و يغفر لكم» (نظير آيه 31 سوره نساء كه مى‏فرمايد: «اِن تجتنبوا كبائر ما تُنهون عنه نكفّر عنكم سيّئاتكم»، اگر از گناهان بزرگى كه از آن نهى مى‏شويد دورى كنيد، گناهان كوچك شما را مى‏پوشانيم.)

7-كليد رستگارى، پيروى از خدا و رسول است. «و مَن يطع اللّه و رسوله فقد فاز فوزاً عظيماً »