از یک حرکت نمادین تا یک فرهنگ ارزشمند!

سنت است که هر سال، همزمان با سالروز شهادت استاد مطهری، روز معلم را گرامی می داریم. هرگاه که این ایام می رسد اخبار متنوعی از گوشه و کنار پیرامون تجلیل و تکریم از مجاهدین این عرصه به گوش می رسد. تقدیر دانش آموزان از معلمین خود، برپایی همایش از سوی مسئولین و تقدیر از معلمان نمونه، برپایی جشن و بسیاری دیگر از این گونه اخبار که حاکی از جایگاه ارزشمند و متعالی معلمان دارد. ادامه متن

اما امسال در میان اخبار مرتبط با این ایام، خبری ویژه و شوق انگیز در رسانه ها منتشر شد. خبر حکایت از اقدام ارزشمند یک فرماندار داشت:

«به گزارش روابط عمومی فرمانداری لاهیجان، همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و هفته معلم در اقدامی ارزشمند سید اسماعیل میرغضنفری سکان فرمانداری شهرستان لاهیجان را برای مدت یک روز به سرکار خانم خانی نژاد یکی از آموزگاران شهرستان لاهیجان تحویل داد.»

واسپاری سکان فرمانداری به یک معلم از بین تمامی اقشار حاضر در جامعه، بی شک تنها یک حرکت نمادین و نمایشی نبوده، بلکه نشان از جایگاه ارزشمند این شغل و فرهنگ والای احترام و اعتماد کامل از صدر تا ذیل جامعه به این عزیزان است.

تکریم جایگاه شامخ جامعه فرهنگیان همواره مورد تأکید پیامبران و امامان بوده و تعمیم این تفکر در کل افراد جامعه برکات فراوانی را برای غنای فرهنگی مملکت عزیز اسلامی مان در پی خواهد داشت.

به فرموده پیغمبر مکرم اسلام(ص): مثل عالمان و معلمان در زمین، مثل ستارگان در آسمان است که مردم در تاریکی های خشکی و دریا، به کمک آنان راه خود را پیدا می کنند و هرگاه این ستارگان خاموش شوند، بسا راه یافتگان نیز گمراه شوند.

به راستی اهمیت هر کارى را باید با نقش و ارزش آن سنجید. اهمیت کار تعلیم و تربیت و معلمى هم به اندازه­ اى است که ساختن و هدایت یک فرد  مساوى زنده کردن همه افراد جامعه است که در جامعه اسلامى ما این وظیفه مهم بر عهده انسان هاى شریف، قانع و وظیفه شناس نهاده شده است که از سر تعهد و دلسوزى به ساختن و شکل دهى استعدادهاى مؤمن و کاردان مشغولند.

لذا اعضای جنبش دانش آموزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان به نمایندگی از سایر اعضای این تشکل تربیتی و با تأسی از تعالیم قرآنی و برگرفته از ارزش های جاری در تشکیلات، مراتب سپاس و تقدیر خود را از این اقدام مبارک ابراز می داریم.

امیدواریم ایزد منان همه عزیزانی را که اهتمام به بزرگداشت و پاسداشت مقام ارزشمند معلم می­ گمارند، در کنف الطاف خاصه خویش قرار دهد.