اجرای طرح تکریم و غبارروبی مساجد با شعار «مسجد، پایگاه همه کارهای نیک»

همزمان با دهه طرح تکریم و غبار روبی مساجد، دانش آموزان انجمن اسلامی به‌عنوان خادم یاران افتخاری در بقاع متبرکه و مساجد حضور پیدا خواهند کرد. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، این طرح با هدف ترغیب به حضور و مشارکت دانش آموزان در برنامه های مساجد، ایجاد نشاط معنوی و زمینه سازی استقبال شایسته از ماه مبارک رمضان برگزار می گردد.

فرهنگ سازی، اصلاح نگرش و تقویت بعد معنوی دانش آموزان برای حضور فعال در عرصه مساجد، توجه به اهمیت نقش تربیتی مدرسه با محوریت مسجد و تقویت پیوند این دو به عنوان دو نهاد مؤثر در تربیت از دیگر اهداف این طرح محسوب می شود.

به منظور فرهنگسازی و ایجاد زمینه برای ترویج خدمت افتخاری به مسجد برنامه هایی همچون دعوت امام جماعت مسجد محل به مدرسه و سخنرانی در جمع دانش آموزان، نصب آیات واحادیث مرتبط با فضایل حضور در مسجد و خدمت به مسجد در محیط مدرسه، اعلام فراخوان در مدرسه و محیط پیرامونی برای جلب مشارکت مردمی در امر غبارروبی و زیباسازی مسجد محل اجرایی می‌شود.

مسجد در طول تاریخ اسلام به عنوان مرکز تأثیرپذیری و الگوسازی صحیح؛ نقش بی بدیلی در ارتقای فرهنگ توحیدی در جامعه اسلامی داشته است و از سویی مدرسه نیز به عنوان کانون رسمی تعلیم و تربیت، دردوره معاصر، مرکز یادگیری و یاددهی می باشد. به یقین ارتباط این دو با خانواده می تواند خلاءهای موجود در نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسامی را پر کند.

در این راستا برگزاری جلسه اولیاء و مربیان با حضور امام جماعت مسجد محل، بازدید کادر مدرسه و اعضای شورای تشکل از مساجد مجاور و مساجد موفق، اعلام برنامه های پایگاه های تابستانی و سایر برنامه های اوقات فراغتی مسجد در جمع دانش آموزان،  دعوت از مشاوران تحصیلی مجرب برای ارائه ی مشاوره تحصیلی به دانش آموزان در فضای مسجد، شناسایی دانش آموزان ممتاز و تقدیر از آنها در مسجد، تجلیل از دانش آموزان مؤذن و مکبر مسجد و همچنین تقدیر از نوجوانان فعال مسجدی که در حوزه های مختلف کمک مؤثر و مشارکت قابل توجه دارند، در دستور کار این طرح قرار دارد.

دانش آموزان با آذین بندی و چراغانی مدرسه و فضاسازی داخلی به استقبال ماه مبارک رمضان می روند و در طول این ماه اقدام به برگزاری سفره افطاری ساده، محفل انس با قرآن، مسابقه کتابخوانی و معرفی منبع با موضوعات مرتبط با مسجد، برپایی نمایشگاه، اعم از نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی مسجدی می نمایند.

لازم به ذکر است برگزاری کمپین «#کالای_ایرانی_میخریم»، یکی دیگر از اقدامات این طرح می باشد که این کمپین با عزم ملی در خرید محصولات و خدمات ایرانی و با مشارکت حداکثری اهالی مساجد اجرایی می شود.