فراخوان هشتمین دوره سوگواره شعر عاشورایی با عنوان «یار هفتاد و سوم»

هشتمین دوره سوگواره شعر عاشورایی با عنوان «یار هفتاد و سوم» با حضور عموم دانش آموزان در دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار خواهد شد. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، حفظ فرهنگ عاشورایی و تداوم آن، شناسایی استعدادهای ادبی مؤمن انقلابی، تربیت هنرمند و ادیب تراز انقلاب اسلامی و بکارگیری آنان از مهمترین اهداف این طرح می باشد.

همچنین آشنایی دانش آموزان با مبانی و فرهنگ عاشورایی، منویات و مطالبات رهبر فرزانه انقلاب از شاعران آئینی، اصول و تخصص شاعری، وسعت بخشیدن به افق دید دانش آموز نسبت به تحلیل زمانه خود با معیارهای عاشورایی، تربیت و آموزش به دانش آموزان در تخصص های مختلف از دیگر اهداف این طرح می باشد.

این طرح در دو بخش اصلی و ویژه اجرا می گردد. که بخش اصلی شامل دو بخش اشعار کلاسیک (غزل، قصیده، مثنوی، رباعی، دوبیتی، چارپاره و...) و نو (نیمایی و سپید) می باشد و تمامی موضوعات مرتبط با عاشورا را به خود اختصاص می دهد.

شرکت در این بخش، به صورت انفرادی خواهد بود و هر شرکت کننده می تواند حداکثر سه اثر را جهت شرکت در بخش اصلی، ارائه نماید.

آثار غیر مرتبط با موضوعات سوگواره، از داوری و شرکت در ارزیابی حذف خواهند شد و آثار با گویش های محلی همراه با معنی فارسی و رعایت قوام ادبی اثر، به صورت جداگانه داوری و بررسی خواهد شد.

بخش ویژه با هدف « وسعت بخشیدن به افق دید دانش آموز نسبت به تحلیل زمانه خود با معیارهای عاشورایی» برنامه ریزی شده است که درقالب آزاد برگزار خواهد شد.

شرکت در این بخش، به صورت انفرادی خواهد بود و محدودیتی برای قالب های شعری وجود ندارد. داوری این بخش به صورت جدا انجام می شود و به غیر از فنون شاعری، موضوع آن نیز که یکی از دو موضوع «نوجوان امروز و یاری امام حسین(ع)» و «نوجوان و فرهنگ مقاومت» است مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

دانش آموزان علاقمند می توانند حداکثر تا تاریخ 20 فروردین97 با ثبت نام و ایجاد یک حساب کاربری در سایت  www.ayandehsazan.ir با پرکردن اطلاعات مورد نیاز، آثار خود را تا برای شرکت در سوگواره برای دبیرخانه ارسال کنند.