فراخوان مرحله چهارم طرح کندوی کتاب در مدارس گیلان

چهارمین مرحله طرح کندوی کتاب با محوریت کتاب "روایتی ساده از ماجرایی پیچیده" اثر ابراهیم حسن بیگی همزمان با سراسر کشور در مدارس استان گیلان اجرا می گردد. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، ترویج فرهنگ كتابخوانی و مهارت مطالعه مفید، تقویت انگیزه كسب معرفت و بصیرت اسلامی و انقلابی و مهارتهای عملی زندگی به عنوان عناصر الگو، پیشتاز و محوری در ترویج مطالعه و كتابخوانی، ارتقای كمی و كیفی مطالعه و كتابخوانی و افزایش دسترسی به كتابهای خوب در فضای عمومی مدارس از اهداف این طرح می باشد.

شناسایی و پرورش دانش آموزان مستعد جهت تبدیل شدن به عناصر فرهنگی فعال و كارآمد، متناسب با نیازهای تخصصی حوزه ترویج و توزیع كتاب خوب در كشور، سازماندهی و ایجاد شبکه ای منسجم و فعال از دانش آموزان، اولیاء و مربیان در راستای تبلیغ، ترویج و عرضته كتاب و سایر محصولات مهم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و كمك به تعمیق معرفت و ارتقای سطح آگاهی در میان عموم مخاطبان به ویژه مربیان و كادر آموزش و پرورش با محوریت كتاب از دیگر اهداف این طرح می باشد.

طرح کندوی کتاب در سه سطح شبکه پشتیبان، قرارگاهی و دانش آموزی اجرا خواهد شد،

قیمت کتاب 15 هزار تومان بوده که در این طرح با تخفیف 30درصدی برای کلیه مخاطبان با هولوگرام 10 هزار تومانی عرضه می شود.

مربیان، كمك مربیان و سرگروه هایی كه اطلاعات ایشان در سامانه شهید باقری ثبت شده نیز می توانند از تخفیف 50درصدی بهره مند شوند.

دانش آموزان عضو انجمن اسلامی و قرارگاه های مدرسه ای می توانند تا تاریخ 20 اسفندماه با ارائه ی طرحی خلاقانه و اثرگذار برای ترویج کتاب، اعم از پادكست صوتی، روزنامه دیواری، تصویرسازی خاطرات كتاب، راه اندازی صفحه ای در شبکه های اجتماعی با محوریت مطالب كتاب یا وبلاگی در فضای مجازی، نوشتن نمایشنامه یا اجرای نمایش، كلیپ كوتاه و یا متنتی تحقیقی پیرامون خاطرات كتاب یا نقدی مکتوب بر محتوای كتاب به دبیرخانه این طرح در اتحادیه استان مركزی در این مسابقه شركت كنند. به 32 طرح برگزیده، هركدام جایزه ای به ارزش 100 هزار تومان اهدا می شود.

مربیان نیز می توانند طرح های خلاقانه خود برای ترویج كتابخوانی، اعم از طراحی مسابقه، طرح های مطالعاتی، تولیدات چندرسانه ای و... را با محوریت همین كتاب تا تاریخ 20 اسفند به دبیرخانه کندوی کتاب در اتحادیه استان مركزی ارائه كنند. به سه طرح برگزیده، هركدام جایزه ای معادل 500 هزار تومان اهدا می شود.

دانش آموزان علاقه مند می توانند پس از مطالعه كتاب، در قالب تکمیل كاربرگ پیوستی كه تحت عنوان «کاربرگ کندوی کتاب" تهیه شده است، مطالب خود را به رشته تحریر درآورند. این كاربرگ در دو بخش گزارش كتاب و روایت كتاب، نظرات مطالعه كننده را جمع آوری می كند.

دانش آموزان می توانند كاربرگ مرتبط با كتاب «روایتی ساده از ماجرایی پیچیده» را حداکثر تا تاریخ 12 اردیبهشت 97 به آدرس پستی ayandehsazan.ir@chmail.ir ارسال نمایند. كاربرگ های ارسال شده توسط دانش آموزان، توسط دبیرخانه طرح كندوی كتاب مورد بررسی و داوری قرار خواهند گرفت و در نهایت به بهترین كاربرگ های ارسال شده جوایزی نفیس تعلق خواهد گرفت.

گفتنی است این اثر كه در قالب رمان نوشته شده، داستان پسری به نام «الیاس» را برای گروه سنی نوجوان روایت می كند. این كتاب، داستانی روان و خوشخوان از اتفاقاتی است كه در دوره ارباب رعیتی در تركمن صحرا رخ می دهد. كتاب در 71 روایت نوشته شده و تلاش دارد تا در خلال داستان الیاس و خانواده اش، مفاهیم بزرگتر و عمیق تری مانند عدالتخواهی را برای نسل امروز روایت كند.