19 بهمن «انقلاب اسلامی - ایمان، جهاد و شهادت»

انقلاب اسلامی ایران پس از سالها مبارزه در سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید، در حالی که علاوه بر تغییر در سیستم سیاسی کشور، مفاهیمی به بلندای جهاد و شهادت را جانی تازه بخشید. انقلاب نشان داد، می شود با دستان خالی، اما با ایمان و اراده پیروز شد، یعنی ایمان را سلاح خود قرار داده بود. انقلاب نشان داد که مرگ پایان زندگی نیست و مرگ با عزت یا همان شهادت، از زندگی با ذلت بهتر است و اینها از مکتب تشیع ریشه می گیرد و این نکته بسیاری از مسلمانها را در بیرون از مرزهای ایران تحت تأثیر قرار داد. ادامه مطلب

انقلاب اسلامی با روحیه جهادی رهبر انقلاب و مردم ایران به پیروزی رسید و در سالهای پس از انقلاب هم باز این روحیه بود که مردم و انقلاب را سر پا نگه داشت.

مضامین شهادت و ایمان در فرهنگ اسلامی، ریشه در تاریخ طولانی مسلمانان دارد اما مردم ایران در عصر معاصر، جامه ای بدیع بر این مفاهیم پوشاندند که با گذشت سالها از پیروزی انقلاب، همچنان برای ایرانیان، ارزشمند و گرامی است.

مردم‌ انقلابی ایران طی سال های مبارزه با رژیم شاهنشاهی آنچنان استقامت و روحیه شکست ناپذیری را به ظهور رساندند که سخت ترین شکنجه ها و آزارها، تبعیدها و اعدام‌ ها نتوانست ذره ای در ایمان و اعتقاد این مردم خللی وارد کند.

در همه سال های پس از پیروزی انقلاب نیز روحیه خطرپذیری و جانفشانی برای آرمانهای انقلاب و در راه سربلندی اسلام و ایران عزیز، همیشه پشتوانه ای محکم برای این مردم بوده است.

مردم ایران با تکیه بر باوری عمیق به جهاد راستین، ۸ سال در  جنگ تحمیلی در  برابر دشمنی ایستادند که از حمایت همه قدرت ها و پیشرفته ترین تسلیحات بهره مند بود و در میدان جنگ از هیچ سبعیتی کوتاهی نمی کرد.

دلاورمردان ایرانی اما در همین میدان جنگ، صحنه هایی از نبرد جوانمردانه آفریدند که در دوران معاصر بی نظیر است و در تاریخ به یادگار می ماند. این روحیه جهادگری با پیروی از سید و سالار شهیدان، امام حسین(ع) همچنان در همه احوال با مردم ایران همراه است و گذشت سالهای طولانی از کوران انقلاب و آتش سوزان جنگ، در این فرهنگ ‌ایثارگری و از خودگذشتگی تاثیری نداشته است.

در سالهای اخیر حضور پاکبازان شیفته اهل بیت در دمشق سوریه و نبرد با عوامل تکفیری_ تروریستی بار دیگر جامعه ایرانی را با شمیم ایثار و شهادت عطرآگین کرده است.

در عرصه اجتماعی نیز در همین روزها، رشادت جوانانی که سیاوش گونه به دل آتش زدند تا از جان و مال شهروندان حراست کنند و خود زیر آتش و آوار گرفتار شدند و به شهادت رسیدند، همچنان بیانگر  تبلور اخلاق، شهامت و جوانمردی در میان مردمانی ست که با همه کاستی ها و تحریم ها و رنج ها به وقت حادثه در هر میدانی که لازم باشد، جان بر کف و ایمان در دل ایستاده اند.

مشخصه اصلی ایمان، شهادت و جهاد در راه خداست و انقلاب اسلامی ما نیز با این مشخصه و منشأ، به پیروزی رسید. جوانان انقلاب با پیروی از امام حسین(ع) و شعار "هیهات من الذله" و با اتکا به خداوند در برابر رژیم ستمشاهی مقابله کردند و با شهادت طلبی انقلاب را به پیروزی رساندند.

قدم اول در رسیدن به معنویت، ایمان به خدا و روی آوردن به خالق هستی است. این قدم نخست در شرط تحول مردم و مسلح شدن به معنویت و سرانجام پیروزی است. البته بسیاری از مصادیق پنهانی نقش ایمان در جامعه، پس از پیروزی انقلاب برای مردم آشکار شد. با برافتادن پرده ها معلوم شد بسیاری از مبارزان ضد رژیم طاغوت و نظام شاهنشاهی، برای مبارزه با آن رژیم، با تمسک به ایمان به خداوند یگانه، چنگ زدن به حبل متین الهی و پیروی از تعالیم رهایی بخش اسلام، در مقابل انواع مظالم و شکنجه های مأموران ساواک رژیم ستمشاهی پهلوی مقاومت کردند.

پایداری و ایثار آنها برگی زرین از نقش ایمان را در تاریخ اسلام و مبارزات رهایی بخش، برجای گذاشت. نقش آفرینی ایمان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی نیز در جامعه ایران بر کسی پوشیده نیست و اگر نبود ایمان خالصانه ملت منجر به پیروزی نمی شد و طبیعتا امکان پیروزی آنها با دستهای خالی بر ماشین جنگی تا دندان مسلح رژیم شاه میسر نبود.