18 بهمن «انقلاب اسلامی-آمادگی دفاعی وامنیت پایدار»

پیروزی انقلاب اسلامی ، مفهوم و الگوی جدیدی از امنیت بدون وابستگی به شرق و غرب تبلور یافت که با تکیه بر اصل خود باوری شکل گرفته بود. این تحول سبب شد جمهوری اسلامی ایران در جهت نیل به آرمان های خود، گام های بلندی بردارد. ادامه مطلب

پیروزی انقلاب اسلامی و پایان دوران رژیم شاهی در ایران؛ دوران جدیدی از خصومت ورزی آمریکا با ایران را رقم زد که اوج این خصومت ورزی پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام بود که در امتداد آن قضایای محاصره اقتصادی ایران و سپس حمایت علنی آمریکا از رژیم صدام در 8سال جنگ تحمیلی شکل گرفت.

تجربه جنگ تحمیلی اما برای ایران، با همه سختی ها و ویرانی ها یک دوران ماندگار از شکل گیری فرهنگ مقاومت و پایداری محسوب می شود. این دوران سرنوشت ساز امروز به عرصه ای گسترده از پیشرفت و استقلال و اقتدار در همه زمینه های دفاعی ایران تبدیل شده است.

در واقع ایستادگی و مقاومت ملت ایران در برابر سلطه آمریکا و سایر ابرقدرت ها تنها یک شعار نبود؛ بلکه ملت ایران در میدان عمل، با وجود تمامی تحریم های اقتصادی، فناوری و علمی و صنعتی غرب، در همه عرصه ها از جمله در زمینه صنایع دفاعی و اقتدار و امنیت پایدار به پیشرفت های مهمی دست یافته است.

توان دفاعی ایران در حفظ امنیت منطقه بویژه خلیج فارس که مهمترین ان ذخایر عظیم نفت و گاز است اهمیت زیادی دارد. از اینرو قدرت های فرامنطقه ای که تسلط بر منابع و خطوط انرژی را کلید حفظ اقتدار خود می دانند برای تسلط بر این منطقه پیوسته در حال رقابت هستند. این رقابت از دوران استعمار انگلیس آغاز شد و امروز نیز توسط قدرت هایی چون آمریکا، اروپا، روسیه، چین و البته انگلیس همچنان ادامه دارد.

بی تردید امنیت خلیج فارس برای همه و بیش از دیگران برای کشورهای این منطقه مهم است؛ بطوریکه در سه دهه اخیر، ژئوپولتیک منطقه خلیج فارس دچار تحول اساسی شده است و حتی در نظریه های جدید، از خلیج فارس پس از آسیای مرکزی بعنوان به قلب زمین یا "هارتلند"، نام برده می شود.

در امتداد این نظریه پردازی ها؛ راهبردهای نظامی در قرن بیست و یکم نقش اساسی تری در جهت تسلط بر این منطقه یافته است. در این روند؛ آمریکا سعی دارد نقش خود را به عنوان مسلط بلامنازع بر منابع و خطوط انرژی (نفت و گاز) نهادینه کند.

آمریکا با حضور تحریک آمیز ناوگان های جنگی خود امنیت کشور های واقع در حوزه این ابراه بین المللی را به چالش کشیده و ادعا می کند که با امنیت وارداتی بدنبال امنیت جمعی در خلیج فارس است.

در حالیکه حضور نیروهای خارجی به ویژه ناوگان های آمریکا و انگلیس خود عامل اصلی ناامنی در منطقه است. آمریکا بر خلاف حقوق بین الملل با بحران سازی، امنیت خلیج فارس را مورد تهدید قرار می دهد. از دید آمریکا؛ تأکید صریح مقام های جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و راهبردهای ایران در دفاع از منافع ملی و حقوقی خود و منطقه، خط قرمز آمریکاست.

شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران در دفاع از گستره مرزهای دریایی، هوایی و زمینی خود، با وجود همه مشکلات و مضیقه ها، گامهای بلندی برداشته است. از دید ناظران ایستادگی ایران در برابر نظام سلطه، واقعیتی است که تأثیرات منطقه ای و جهانی داشته؛ زیرا نظام سلطه را به چالش کشیده است. با این حال نمی توان انکار کرد که گذار از مرحله حساس کنونی نیازمند تدبیر و اندیشه و مقاومت در همه عرصه ها از جمله در حوزه امنیتی و دفاعی است.

در این راستا در حال حاضر تمام نیازهای دفاعی ایران به دست متخصصان داخلی تولید می شود. پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای که در تولید انواع موشک‌، توپخانه، خمپاره‌انداز و تهیه قطعات یدکی هلیکوپترها و هواپیماها و سیستم‌های کنترل راداری توسط ارتش و سپاه به دست آمده که نمونه‌های روشنی از خودکفایی نظامی است. علاوه بر تولید تجهیزات نظامی، در حال حاضر ایران از نظر تعمیر و نگهداری و مدرنیزه کردن سلاح‌های جنگی و دانش افزایی علوم و فنون جدید نظامی در حوزه جنگهای نامتقارن و جنگ های الکترونیکی به استقلال و خلاقیت رسیده است. می‌توان گفت نیروهای مسلح ایران در حال حاضر در ردیف قوی‌ترین ارتش‌های دنیا قرار گرفته اند.

شکی نیست که دشمنان ملت ایران از ابتدای پیروزی انقلاب با ابزارهای مختلف هچون ترور اندیشمندان ایران و با گسترش دامنه تحریم های کوشیدند ملت ایران را از ادامه راه پیشرفت بازدارند. کوچک نشان دادن توان ملت ایران و بزرگنمایی توان جبهه استکبار دو محور القائی و سیاستی حساب شده بر ضد جریان پیشرفت و رشد علمی در ایران بوده است که پیوسته سعی دارد ملت ایران را فرسوده و خسته و وادار کند تا در محاسبات خود تجدید نظر کند. اما توانایی ایران در به دست گرفتن کنترل الکترونیکی چندین پهباد (هواپیمای بدون سرنشین قابل هدایت از راه دور ) آمریکا از دستاوردهایی است که، توانایی های ایران را در جنگ الکترونیکی را به نمایش گذاشت.

با تکیه براین خود باوری و اعتمادبه نفس عمیق است که وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، تشکیل سازمان نظامی مشترک کشورهای اسلامی را پیشنهاد کرد. سردار سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در جمع قاریان و حافظان قرآن کریم نیروهای مسلح کشورهای اسلامی که در گرامیداشت هفته وحدت در تهران برگزار شد، پیشنهاد کرد سازمانی نظامی متشکل از نیروهای مسلح کشورهای اسلامی تشکیل شود تا در مناطقی که به صلاح مسلمانان است ورود و از مظلومان دفاع کند.

اکنون اقتدار دفاعی ایران در مرزهای خاکی و هوایی و نیز در پهنه بیش از 2000 کیلومتر مرز آبی و در گستره آبراه های آزاد و بین المللی در دفاع از امنیت و صلح و ثبات نهادینه شده است. از اینروست که مهمترین هدف غرب این است که ملت ایران را از ادامه حرکت رو به جلو بازدارد. دشمان ملت ایران یک روز از مسیر جنگ و تهدید و یک روز از راه تحریم و در برهه ای از مسیر تهاجم فرهنگی وارد می شوند و نباید این توطئه ها را دست کم گرفت. هرچند که امروز ایران در مقایسه با گذشته؛ نه فقط با سالهای پیش از پیروزی انقلاب بلکه حتی در مقایسه با بسیاری از کشورها در منطقه که از حمایت و همراهی غرب برخوردار بوده اند؛ پیشرفت محسوس تری داشته است.

در عرصه سیاسی نیز ایران پیشرفت خود را با عزت سیاسی عجین کرده است و امروز در بسیاری از عرصه ها حرف برای گفتن دارد و با اعتماد به نفس در صحنه بین المللی حضوری تأثیر گذار دارد که این ویزگی نیز یکی از شاخص های پیشرفت توأم با عزت در ایران است. از اینروست که ملت ایران در عرصه مقابله با توطئه هایی همچون تحریم و تهدید با اقتدار ایستاده است.

در عرصه دفاع در برابر تهدیدهای نظامی نیز آنگونه که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده اند؛ ملت ایران؛ بویژه جوانان و نیروهای مسلح برای دفاع از ایران اسلامی آماده و توانمندتر از گذشته هستند و آمادگی و روحیه قوی مردم و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، آنچنان هیبتی بوجود آورده است که اجازه گمان و توهم تجاوز را به دشمن نخواهد داد.

مجموعه این مؤلفه ها یک پیام روشن برای ملت ایران و نیز برای دشمنان دارد و آن پیام این است که ملت ایران همه موانع پیشرفت را از پیش پای خود برخواهد داشت و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ملت ایران در این عرصه رزم انسانی و "جنگ اراده ها" با بصیرت، آگاهی و اراده و تلاش؛ موفق میدان خواهد بود.