سند تحول بنیادین بر اساس نظریه حیات طیبه که یک الگوی دینی مناسب برای زندگی است، نگاشته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حمید مشهدی آقایی، قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، در نشست با جمعی از منتخبین اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزان شهرستان رشت، گفت: نظریه ای که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن توجه شد و بر اساس آن سند تحول نگاشته شد، نظریه حیات طیبه بود که در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن بارها اشاره شد. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، حجت الاسلام و المسلمین مشهدی آقایی در جمع منتخبین اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزان شهرستان رشت، با اشاره به سیر طولانی تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، گفت: این سند قریب به 15 بار ویراستاری شد و هر ویراستاری حدود یک سال و نیم طول کشید.

قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، با بیان اینکه در ویرستاری سیزدهم سند تحول بنیادین جلسه ی مشترک کمیته آموزش و پرورش با مقام معظم رهبری برگزار گردید، خاطرنشان کرد: دبیری این جلسه به عهده اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بود که در این جلسه اشکالات جدی به این سند گرفته شد و این سند مجدداً برگشت خورد.

وی همچنین ادامه داد: در اتحادیه انجمن های اسلامی جلسه ای با حضور 40 نفر از نخبگان علمی و حوزوی در زمینه امور تربیتی سند تحول بنیادین برگزار شد، بنابراین اتحادیه توانست در تدوین سند تحول بنیادین نقش اثرگذاری داشته باشد.

قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را سندی قابل قبول، با افتخار و اعتنا دانست و افزود: در هر سندی به علت اینکه کار انسان است، احتمال ایراد در آن وجود دارد؛ اما سند تحول بنیادین بر اساس نظریه حیات طیبه که یک الگوی دینی مناسب برای زندگی است، نگاشته شده است.

مشهدی آقایی در ادامه با اشاره به اینکه «طرح درس ملی» ذیل سند تحول است، گفت: «طرح درس ملی» بسیار ارزشمند است که متأسفانه از سوی آموزش و پرورش به آن توجه جدی صورت نمی پذیرد.

وی مشکل اصلی سند تحول بنیادین را مشکل اقدامات اجرایی آن دانست و تصریح کرد: مشکل اصلی سند تحول، مشکل محتوایی نیست؛ بلکه مشکل اجرایی است. نقدهای مبنایی که به سند تحول گرفته شده بود، خوشبختانه حل شده و این سند مبتنی بر معیارهای دینی، قرآن و روایات می باشد.

قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ادامه داد: یکی از مشکلات عدم اجرای مناسب سند تحول بنیادین، «عدم خودباوری» است در واقع باور به استفاده سند تحول بنیادین در مدیران رده بالای ما وجود ندارد؛ چه برسد به معلمان در کلاس های درس!

وی با انتقاد از نگاه برخی از مدیران مدارس به تشکل ها و مزاحم دانستن آنها، گفت: نباید در یک سند هیچ ابهامی وجود داشته باشد و در این راستا باید ارتباط سند تحول بنیادین با تشکل ها بررسی شود و سند تشکل های دانش آموزی ذیل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تبیین و وظایف و اختیارات تشکل های دانش آموزی مشخص گردد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید مشهدی آقایی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، تنها رهبری در دنیا است که تمامی فرمایشات ایشان مکتوب شده است، افزود: ایشان در زمینه تعلیم و تربیت بسیار صحبت کرده اند و اگر می خواهیم ببینیم بروزترین مباحث در خصوص تعلیم و تربیت چیست، باید به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه نماییم. تحلیل کرده و از آنها مدل و الگو بسازیم.

گفتنی است در این نشست به سؤالات دانش آموزان درخصوص سند تحول بنیادین پاسخ داده شد.