اصلی ترین عامل شکست مبارزات در طول تاریخ را می توان خیانت نزدیکان و همراهان نام برد.

حجت‌الاسلام اسماعیل صدیقی "امام جمعه شهرستان صومعه سرا" در همایش گرامیداشت میرزاکوچک خان جنگلی در دبیرستان نرجس عنوان کرد: با وارسی داستان مبارزات میرزا می بینیم که عامل اصلی شکست ایشان خیانت اطرافیان بود. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، حجت‌الاسلام اسماعیل صدیقی "امام جمعه شهرستان صومعه سرا" در همایش گرامیداشت میرزاکوچک خان جنگلی در دبیرستان نرجس، با بیان اختصاری از داستان مبارزات میرزا، خاطرنشان کرد هنگامی که زمان چیدن محصول مبارزه و این حرکت انقلابی بود با تنها گذاشتن میرزا توسط برخی از اطرافیان این حرکت به نتیجه مطلوب و نهایی نرسید.

صدیقی در ادامه با اشاره به اینکه تاریخ باید درس آموز باشد، افزود: ما باید همیشه از تاریخ عبرت بگیریم نه اینکه خودمان مایه عبرت آیندگان شویم.

امام جمعه شهرستان صومعه سرا با بهره گیری حدیثی از امیرمؤمنان، اشاره کرد که عوامل عبرت زیاد است اما عبرت گیرنده کم است. پس باید تلاش کرد آنچه که مایه سربلندی و از نظر معرفتی، اجتماعی و تحصیلی موجب ارتقاء می شود را از تاریخ استخراج و از آنها بهره گرفت.

ایشان در ادامه گفت همانطور که انسان های خوب بر روی حرکت انسان های بد تأثیرگذار هستند، انسان های بد نیز بر روی حرکت انسان های خوب تأثیرگذار خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین صدیقی افزود: اگر داستان زندگانی میرزا و همه ی انسان های ارزشی را که در طول تاریخ تأثیرگذار بودند و می خواستند موجبات ارتقای جامعه را فراهم آورند وارسی کنیم، می بینیم که در کنار تمامی عوامل شکست این حرکت ها، اصلی ترین عامل شکست مبارزات در طول تاریخ را می توان خیانت نزدیکان و همراهان و نفوذ دشمنان در بین دوستان نام برد.

ایشان با بیان داستان نبرد چین با بربری ها اذعان کرد که با وجود ساخت دیوار عظیم دورتادور این کشور اما نفوذ بیگانگان در بین سپاهیان و همچنین فریب خوردن جمعی از فرماندهان موجب شکست چین شد.

وی در ادامه افزود اگر دولت چین به جای صرف کردن وقت برای ساخت دیواری به این وسعت، وقت جهت آموختن صداقت به فرزندان ملت خود صرف می کردند نتیجه مطلوب تری رقم می خورد.

امام جمعه صومعه سرا با اشاره به اینکه آینده مال شماست، بیان کرد با درس گیری از قضیایای تاریخ باید همدلی بین خود را افزایش دهید تا بتوانید در تمامی عرصه ها موفق شوید و آرزوهای رهبری را تحقق دهید.

شایان ذکر است همایش پاسداشت میرزاکوچک خان جنگلی بطور همزمان در 24 مدرسه شهرستان صومعه سرا در روز شنبه 13 آذر برگزار گردید.

تصاویر