متن عهدنامه قرائت شده در سفیران نجابت

اعضای انجمن اسلامی دانش آموزان خواهران رشت با قرائت عهدنامه ای در همایش سفیران نجابت. موضع خود را پیرامون وضعیت عفاف و حجاب عنوان کردند. متن عهدنامه بدین شرح است. ادامه متن

به نام خدا. در سایه توجهات بی حساب مادر سادات، حضرت زهرا (س)؛ به نام نامی الله.

"و زنان مومن را بگو تا چشم ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را از عمل زشت، محفوظ دارند و زینت و آرایش خود جز آنچه قهراً ظاهر می شود، بر بیگانه آشکار نسازند. ..... و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود و ای اهل ایمان! همه به در گاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار شوید.(سوره نور / آیه 31)"

انسان در معرض آسیب قرار دارد و همه باید مراقب رفتار خود باشیم و بدانیم برخی مظاهر خودنمایی، بی تقوایی و رعایت نکردن حجاب و عفاف آثار مخرب و ماندگاری بر اخلاق و سیاست جامعه دارد و در این زمینه باید، خود زنان، بیشتر مراقبت کنند. (امام خامنه ای مدظله العالی)

حجاب؛ تجلی عفاف است. هر فرد، با رعایت حریم شخصی خود، از آسیب به زندگی خود و دیگران جلوگیری می کند. در اهمیت حجاب، همین بس که انسان به وسیله آن می تواند مناسبات فردی و اجتماعی خود را تنظیم و کنترل کند. نتیجه عدم وجود حجاب را می توان در جوامع غربی جست و جو کرد که باعث از هم گسیختگی و فرو پاشی نظام خانواده می شود. مشکلات اخلاقی و اجتماعی که در جوامع مدرن رخ می دهد، نتیجه و عصاره عدم رعایت عفاف و حیا در جامعه است.  که اگر بی حجابی و عدم رعایت عفاف، مفید بود؛ حجاب خواهی در دنیا گسترده نبود و خدا ما را به آن هدایت نمی کرد.

 ای مادر خوبی ها! و ای بانوی آب و آیینه! امروز در پیشگاه ساحت مقدس امام زمانمان، یگانه منجی عالم بشریت، به همراه محبین حریم ولایت عهد می بندیم: راهی که به ما نشان دادی و از درست ترین راه هاست را بپیماییم. در این راه از شما که سرچشمه عفاف و حجاب هستی مدد می گیریم و رفتارت را سرلوحه کار خود قرار می دهیم. عهد می بندیم که از وارثان حریمت باشیم و در راه حفظ آن، بکوشیم. که اگر این گونه نباشیم از زیانکاران خواهیم بود.

اما این راه، جز با توکل به خداوند و استعانت از مقام بلند و آسمانی شما و با یاری گرفتن از امام زمانمان و فرمان برداری از ولایت، امکان پذیر نیست.

با توجه به شرایط امروزه و جنگ فرهنگی توجه به دو نکته برای دفاع از حریم ولایت ضروری است؛

1- امروزه دیگر کار از تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی گذشته و دشمن وارد عرصه رخنه فرهنگی شده است. برای مقابله با دشمن و جنگیدن در میدان فرهنگی باید توجه بیشتری به این میدان شود. این فضا نیازمند ظرافت هایی است که توجه بیش از پیش مسئولین را می طلبد. مطالبه نسل چهارم انقلاب اسلامی از مسئولان فرهنگی و تصمیم گیران این حوزه آن است که با جدیت و قاطعیت از حجاب و عفاف به عنوان یک معروف الهی حمایت کنند.

2- با توجه به شرایط فرهنگی و سرمایه گذاری دشمن بر قشر دانش آموز و تأثیر دانش آموز بر فضای خانواده و اجتماع، لازم و ضروری است که همه دلسوزان به ویژه جوانان مومن و متعهد و علی الخصوص اعضای تشکل ها و مجامع انقلابی و مؤمن، بر موضوع حجاب و عفاف به عنوان یک مطالبه ملی در قالب ها و اشکال مختلف تأکید و پافشاری نمایند.

در پایان اعلام می داریم؛ تشکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به عنوان یک جمع مؤمن و سعادت آفرین ضمن حساسیت به مسأله حجاب و عفاف، ترویج گفتمانی و رفع موانع گسترش روز افزون آن را همواره پی گیری خواهد کرد. و من الله التوفیق